Post Views: 2 859
Лек като перце, пухкав и много мек е днешният хляб, който споделям с вас.
Той е от онези вкусни въздушни “тухлички”, с които най-лесно си приготвяме сандвичи, заради солидната и правилна форма на почти квадратна му филийка.
В тази рецепта ви предлагам моя прочит за направата му, но разбира се с квас и много приятна комбинация от брашна и съставки, които придават на хляба неповторим вкус и аромат.
За целта съчетах бяло и пълнозърнесто пшенично брашно с брашно от шипки, балансирах добре количеството захар и сол, които обикновено присъстват в рецептите за този тип хляб, а с цикорията на прах, добавих последната щипка разкош, завършвайки букета от аромат и вкус в него.
За нежната му текстура се доверих на малки количества картофено брашно и сухо мляко, които оставих да бъдат отговорни и за дълготрайността и мекотата на хляба, а бучката масло в края е последният елемент на наслада от пъстрата картина на това мое вкусно гурме-изкушение.

И тъй като предполагам, че брашното от шипки ще предизвика въпроси, ето накратко какво представлява то.
Шипковото брашно е изключителна суперхрана, която за наша радост е достъпна и евтина. Достатъчно е да си наберем добре узрели шипки от чист район и да ги изсушим, както някога са го правели нашите баби. После смиламе целите шипки на фин прах (без да отделяме нищо от тях) и имаме върховна храна, която може да се консумира по изключително много начини – в смутита, в сладки и солени печива, чай и запарки и в каквото още се сетите.
С букета от витамини от групата В, витамин Е, незамените масла и фибри, брашното от шипки може единствено и само да допринесе за здравето и баланса на полезни вещества в тялото на всеки от нас.
Ако обаче е невъзможно да си набавите сами от безценните плодове на дивата Rosa Canina, можете да се доверите спокойно на няколкото български производителя на шипково брашно и да си го закупите от магазините за здравословни храни.
Вкусът му е леко стипчив, а цветът е кехлибарено жълт, мек и красив, оцветяващ печивата в неповторимите си топли нюанси.
Горещо ви го препоръчвам!
Няколко думи за закваската:
В случая използвах опреснена закваска от съвсем малко количество стартер от кваса-майка (в случая 10 грама) и равни количества вода и брашно (по 30 грама), активирана няколко часа преди влагането ѝ в тестото.
Няколко думи за формата и начина на печене:
Традиционно филийката на тостерния хляб е в правилна квадратна форма, което е в резултат от начина на печене на хляба. Обикновено този тип хляб се пече в затворена метална кутия, която създава идеалната му правоъгълна форма.
Историята на тези кутии е доста интересна и започва някъде от началото на 18 век, когато в Англия, а по-късно и в Холандия пекарите често са използвали метални кутии от консерви и затворени глинени съдове за печене на хляба си. Така те са спестявали доста място във фурните си, можели са да пекат тесто без идеална форма и най-важното е, че хлябът се е изпичал съвършено добре – с равномерна и тънка коричка от всички страни и изключително мека вътрешност.
Форма, която използвам аз е закупена онлайн и е с размер 20/10/10 см – напълно достатъчна за количеството тесто от тази рецептата.


Необходими продукти:
- 235 гр бяло пшенично брашно
- 95 гр пълнозърнесто пшенично брашно
- 35 гр брашно от шипки
- 120 гр вода + 20 – 30 грама допълнително, ако се наложи
- 150 гр прясно мляко
- 70 гр активна закваска
- 7 гр сол
- 17 гр тъмна тръстикова захар
- 26 гр картофено брашно или 32 гр картофи на люспи
- 23 гр сухо мляко
- 30 гр краве масло
- 4 гр цикория на прах (детско кафе “Инка”)
- маково семе на вкус
Начин на приготвяне:
- В купата на миксера налейте водата (без количеството, посочено за доизмесване) и млякото.
- Добавете трите вида брашно (предварително смесени и пресяти) и размесете така че всичко да се намокри добре.
- Оставе сместа покрита с кърпа или фолио за около 40 мин.
- Размесете за кратко и добавете закваската.
- Размесете на най-ниската степен на миксера, докато сместа стане гладка и хомогенна и добавете всички останали сухи съставки, добавяйки постепенно допълнителното количество вода.
*Можете да не добавяте цялото количество вода, посочено в рецептата, а само част от него или дори малко повече – всичко зависи от плътността на тестото, което се получава. Моят съвет е обаче да не го хидратирате прекалено много, а да се стремите да бъде една идея по-плътно.



- Месенето в този етап продължава около 5-6 мин, след което оставете тестото за малко да си почине.
- След почивката (около 10 мин), добавете маковите семена и омесете още 5-6 мин, след което добавете маслото и продължете месенето още 3-4 мин или докато тестото започне да се държи добре споено и се отлепва от стените на купата, като я “почиства”.
*Последната минута-две можете да увеличите скоростта на миксера с една степен.
- Когато тестото е омесено го извадете от купата и го преместете в друг съд, предварително намазан с малко мазнина.



- Направете две или три разтягания и сгъвания през равни интервали от време, например през 30 минути.
- След последното разтягане, когато тестото вече стои стегнато и споено в топка, го покрийте с фолио и кърпа и го оставете да втаса, т.е., да увеличи обема си поне с 50%.



- Когато тестото е втасало го извадете на работния плот и го разстелете равномерно с ръце в правоъгълна форма.
- След това го навийте на руло и го сложете във формата за печене, предварително намазана с малко мазнина.
- Покрийте го с фолио и го оставете да втаса отново до удвояване на обема.
*Обикновено при мен второто втасване се случва винаги през нощта, като оставям тестото в началото около два часа на стайна температура, за да започнат процесите, а след това прибирам на хладно в “най-топлата” част на хладилника. Това все пак е много специфичен процес и зависи от много фактори като разпределение на времето, сезона, температурата и влажността на мястото, което обитавате, степента на активност и зрялост на закваската и т.н. Ето защо оставям изкуството да се справите с втасването на тестото изцяло във вашите ръце.



- Когато тестото видимо е удвоило размера си, затворете капака на формата за печене (ако вашата има такава) и я сложете в добре нагрята на 220 градуса С фурна през първите 10 мин. След това намалете температурата на 190 градуса С и продължете печенето още 30 мин.
- Внимателно извадете формата от фурната, извадете хляба, сложете го върху хартия за печене и го върнете на топло за още 5-6 минути на 150 градуса, докато излезе излишната влага от него.
- Охладете хлебчето върху решетка и чак тогава го консумирайте с удоволствие и наслада.



Всички детайли по изпълнението на рецептата, можете да видите в краткото видео тук:
Желая ви успех!