Post Views: 7 398
Спомням си първия път, когато видях тази красива погача на семейно тържество у баба и дядо. Ахнах и дълго не можах да откъсна очи от нея – аз, най-злоядото дете на света, което за да изяде дори една филийка хляб, трябваше да я надупчи обилно с изпечен и старателно обелен слънчоглед (в противен случай хлябът оставане непокътнат).
Гледах “Слънцето”, така както жените-плетачки се опитват да разгадаят сложна плетка и се мъчат да я захванат, разлиствах лъчите му в ръцете си и се чудех как баба ги е направила толкова фино и изкусно.
Когато я попитах, тя се усмихна щастлива (защото най-злоядата внучка пита) и ми заобяснява потупвайки длани една в друга: “….ето така ги режеш, после така ги подреждаш и готово.”
Този миг с усмивката ѝ се е запечатал в съзнанието ми и макар че тогава изобщо не я разбрах, през годините често се сещах за това чудно “слънце” и неговата тайна хубост.

Днес, благодарение на записките на майка ми давам нов живот на бабината празнична погача, с която посрещахме всички празници у дома и която през годините съпътстваше важните моменти в живота ни.
Надявам се, споделяйки я с вас, тя да заживее своя нов живот и да се превърне в онази семейна ценност, която поддържа семейния дух жив, сплотен и щастлив.
В автентичната рецепта на баба погачата е с кисело мляко, брашно, яйца, мая, сол, масло и олио, а количеството на продуктите са за доста голямо тесто (все пак ние бяхме голямо семейство), но аз ги намалих пропорционално и пригодих рецептата за погача от около 1,300 кг, което пека във форма с прави страни с диаметър 25 см.
И ето как звучи рецептата днес:
- 3 яйца (един жълтък заделям за намазване)
- 350 гр гъсто кисело мляко (обикновено използвам с 10% масленост)
- 140 гр освежена закваска
- 20 гр слънчогледово олио
- 40 гр краве масло
- 11 гр сол
- около 700 – 800 гр фино бяло брашно
Начин на приготвяне на закваската:
- 30 гр квас
- 50 гр прясно мляко
- 60 гр бяло брашно
- 1 пълна ч.л захар
Към посоченото количество затоплено прясно мляко добавям захарта и разбърквам докато се разтвори напълно. Добавям кваса и брашното и разбърквам до хомогенност. Покривам сместа с фолио и изчаквам да бухне.

Някои уточнения:
- Маслото се разтопява и се смесва добре с олиото. Цялото количество мазнина се разделя на две, като едната (по-голямата) част се влага при замесването на тестото, а другата се използва за намазване на кората при финалното оформяне.
*Можете да замесите тестото на ръка или с помощта на стационарен миксер.
При замесване на ръка към брашното се добавят течните съставки, а при замесване с миксер е обратното – към течните съставки се добавя брашното.
- В тази рецепта замесих тестото на ръка и в същата последователност, в която го е правила баба ми.
Начин на приготвяне:
- Пресейте брашното в дълбока купа и заделете около четвърт от него за доизмесване.
- Направете кладенче и добавете предварително разбитите яйца с киселото мляко и солта.
- Добавете кваса и замесете меко тесто.
- Оставете го да отпочине за около 15 минути, след което продължете месенето, като добавяте от заделеното брашно.
- Когато се оформи добре споено, гладко и средно меко тесто го оставете отново да почине за около 10-15 минути на стайна температура.
- Постепенно добавете повече от половината от общото количество мазнина и месете, докато тестото я поеме напълно и стане гладко и шуплесто.
- Оставете го в купа за втасване и го покрийте с прозрачно фолио, за да не подсъхне.
- След около 30-40 мин направете 4 вътрешни сгъвания на тестото. Повторете действието 3-4 пъти, докато не се убедите, че то е идеално гладко и въздушно.



- Оставете го за няколко часа на стайна температура да втаса и увеличи двойно обема си.


- Когато е готово го извадете на работния плот и го оформете на топка, за да излезе от него въздуха.
- Върху добре набрашнен работен плот разточете тестото равномерно в правоъгълна форма с дебелина 5-6 мм.
- Намажете кората със заделената мазнина и я сгънете от двете страни по дължина към центъра, така че двете сгънати части да се пресрещнат, но да отстоят на разстояние от около 1 см една от друга.
- Намажете отново с мазнина и сгънете двете продълговати части на кората една върху друга.
- Така се образува една лента от няколко пласта тесто.



- Отрежете с остър нож или метална шпатула краищата, а самата лента нарежете на еднакви триъгълници.
- Подгответе формата, в която ще печете погачата – можете да я застелите с хартия за печене или да я намажете с мазнина.
- Подредете триъгълните парчета в тавата с острата част към центъра на формата, така че слоевете на тестото да са лицето на печивото.



- От краищата на лентата оформете центъра на погачата “Слънце”.
- Покрийте с фолио оформената погача и я оставете на хладно място за няколко часа до удвояване на обема.
- Когато е готова я намажете с предварително заделения жълтък, разбит с малко прясно мляко (около 2 с.л.) и поръсете центъра със семена по желание.



- Печете 15 мин. в предварително загрята фурната на 200 градуса, след което намалете на 180 градуса и печете още 20 минути или до готовност.
- По желание току-що изпечената погача може да намажете с масло за повече блясък и разкош.
- Охладете готовото печиво върху решетка преди консумация.



Желая ви успех!
Току що я направих и стана прекрасна !!
Страхотен блог, нямам търпение да пробвам още рецепти.
Благодаря ви !!
Много се радвам, че рецептата Ви е харесала! Благодаря за хубавите думи!
Аз преди около половин година започнах да правя квас и наистина усещам положителното му действие върху стомаха си. Вече не мога и да си помисля да купя хляб от магазина ( освен, ако не е с квас).
За съжаление повечето “блогъри” и “ютюбъри” правят процеса при работа с квас да изглежда прекалено сложен, и това беше причината да се колебая дали да започна да правя хляб с квас.
Съвсем случайно онзи ден попаднах на вашия блог и сега единствено съжалявам, че не се случи по-рано 🙂
Искам да Ви поздравя за начина, по който обяснявате процеса. Ясно и разбираемо, както за начинаещи, така и за напреднали. Особено питките и козунаците. Все неща, които мислих, че са твърде сложни и трудоемки.
Браво !!
Много се радвам и благодаря сърдечно за хубавите думи! Те дават смисъл на това, което правя! Бъдете здрава и не се отказвайте от печивата с естествени закваски!
Здравейте! Ще направя тази питка за прощапулника на сина си.
Колко време ориентировачно е необходимо на първоначалната закваска да се активира в относително топла стая?
Здравейте! По принцип, колкото по-активен е квасът, толкова по-бързо се активира закваската. Ако вашият е активен и в стаята е топло, в съчетание със захарта, смятам че ще са ви необходими няколко часа (3-4 например) до пълно активиране на закваската. Ако квасът не е толкова активен, процесът може да отнеме малко повече време. Желая Ви успех!
Да, направих я вече, по нощите доизмесвах, но стана чудна!
Много, много се радвам, че сте се справила успешно! Да е живо и здраво момченцето ви и смело да върви напред!
Още е във фурната, но нямам търпение да пиша!
Благодаря ви!
Правя питка с квас за 70-тия рожден ден на майка ми по нейно желание.
Поддържам квас от години, но правя основно хляб и за Великден много вкусни козунаци, които само аз си ям (ще ви прегледам блога със сигурност след някоя и друга седмица, за да се ядат от всички, все пак) :)))
Почнах да си захранвам кваса с бяло брашно (съответно го правех на тесто, а не на каша вече, както правя за козунаците) седмица преди да почна процеса! Реших, че ще го давам етап по етап – вече имах хубаво брашно, направих много силен квас, ами сега? И попаднах на тази публикация!
Замесих меко тесто с х2 съставки, защото сме си голяма рода. В момента, в който почнах да го оформям не вярвах на ръцете си – меко, въздушно, еластично – разкошно!
Питката вече е изпечена и изглежда вълшебно!
Отново, благодаря!
Безкрайно ме зрадваха думите Ви! Благодаря за доверието! Нека е жива и здрава майчицата Ви и още дълги години да я радвате с прекрасни печива!Ще се радвам, ако изпробвате и някоя от рецептите за козунаци от блога и споделите резултата! Желая Ви успех!