Както вече се досещате, това е хляб с аромат на … България.
Няма българин, който да не изпита радост и вълнение, когато открие аромата на нашата любима шарена сол в хляба.
И тъй като съм далече от Родината, на мен този хляб винаги ми носи радост, кара ме да се усмихна, насища сетивата ми с ароматите на нашенските билките и ми напомня за дома…
Направих го с най-любимата си пълнозърнеста спелта, съчетана с фино бяло брашно и малко полупълнозърнесто, за да е по-лесно смилаем, за хората, които не могат или не трябва да консумират 100% пълнозърнест хляб.
За разкош добавих семена от лен, бял сусам и маково семе, които чудесно се съчетават с вкуса на шарената сол и допринасят за неповторимия му чар и характерен аромат.
Разбира се, вие можете да добавите семена по ваш вкус, мащерка, чубрица или други ароматни нашенски билки и подправки вместо шарена сол и да създадете свой собствен вкус. Но както и да го композирате, вярвам, че хлябът ще бъде прекрасен и наситен с български аромати.
Квасът може да бъде от бяло пшенично брашно или комбинация от бяло и пълнозърнесто, какъвто е моят, но ако използвате ръжен пълнозърнест квас, хлябът ще бъде с една идея по-вкусен и богат.
Когато направих за първи път тази рецепта, използвах малко по-висока хидратация, а именно 78% и хлябът се получи прекрасен, шуплест и лек, но реших да я намаля на 72%, за да улесня тези, които не работят със силно брашно и нямат опит при работа с по-висока хидратация.
Заради това, а и заради различните типове брашно, ви съветвам при първоначалното замесване да започнете с 320 гр вода и в последствие да прецените и да добавите още 30 гр. или повече, ако е необходимо.
Идеята е да се получи хубаво гладко и споено тесто, с което да се работи с лекота и без много усилие.
При първоначалното замесване на тестото използвах стационарен миксер, след което продължих обработката му на ръка.
Ето и необходимите продукти:
- 200 гр фино бяло брашно
- 160 гр пълнозърнесто брашно от спелта
- 140 гр полу пълнозърнесто пшенично брашно
- 350 гр вода
- 100 гр активен квас
- 9 гр сол
- 1/2 чл шарена сол
- 1 чл зехтин
- семена по избор
Начин на приготвяне:
Ден първи:
- Активирайте кваса.
- Пресейте добре и размесете трите вида брашно.
- В купата на миксера изсипете посоченото количество вода, добавете цялото количество брашно и включете миксера да меси на бавна (първа) скорост до пълно смесване на продуктите.
- Покрийте плътно купата с прозрачно фолио и оставете сместа да престои минимум 20 мин. и максимум около час и половина. През това време се извършват сложни ензимни процеси, които са отговорни за първоначалното развитието на глутена в тестото (спояване на тестото) и оформянето на здрав скелет (корпус) на хляба.
Процесът се нарича Автолиза. - Добавете добре активирания квас и размесете на ниска скорост около минута-две, до пълното му смесване с тестото.
- Добавете двата вида сол и отново месете на ниска скорост няколко минутки.
- Добавете зехтина и продължете месенето.
Тук е мястото на отбележа добавянето на семената и ядките в тестото.
Има два начина за това:
Първият е да ги добавите в този етап на месене, когато тепърва предстоят дългите ферментационни процеси на тестото.
Според много статии, които съм чела относно правилната консумация на семена и сурови ядки, е препоръчително те предварително да се накисват във вода за определено време (различно за отделните видове), заради фитиновата киселина, която отделят и която пречи на човешкия организъм да усвои пълноценно полезните вещества от ядките.
Ако ги добавите ненакиснати в този етап на месене, има опасност те да отделят тази киселина в тестото.
Ако ги добавите предварително накиснати, то трябва да следите да бъдат много добре отцедени, защото в противен случай ще разводнят тестото и ще ви бъде трудно за работа.
Особено е трудно да се добавя предварително накиснато ленено семе, което отделя желатинова субстанция и нарушава структурата на тестото.
Вторият начин е да добавите ядките (накиснати или не) по време на разтяганията, което обаче според мен също се отразява негативно на цялостната структура на тестото.
Всичко това е въпрос на личен избор и го оставям вие да прецените как да действате според вашите разбирания и принципи.
По принцип аз предпочитам да добавям моите семена точно в този етап на работа, за да се асимилират напълно в изграждащата се структура на тестото.
- Добавят се семената и се меси на бавна скорост още 4-5 мин, като последната минута се увеличава скоростта с една степен (ако според инструкциите на уреда ви, това е позволено при работа с тесто).
- Тестото се изважда в предварително леко намаслена купа, покрива се плътно с фолио и се оставя да отпочине за около 1 час.
- След почивката започва т.н. разтягане и сгъване на тестото през равни интервали от време.
- Честотата на тези повторения зависят от това с какво време разполагате, но обикновено аз обработвам тестото през 45 мин.
- Хубаво е да се направят поне от 4 до 6 сеанса, което гарантира добра обработка на глутена и хубаво, стегнато тесто.
- Разтягането се извършва с леко навлажнена или намазана с олио ръка, като се стремите да изтегляте тестото нагоре и да го прехлупвате към противоположния му край.
- Тези движения се повтарят от четирите страни, след което тестото се оставя да почива.
- След определения брой разтягания и сгъвания на тестото, го покрийте с фолио и го оставете на стайна температура за около 2 часа.




- Извадете го върху леко набрашнения работен плот и го прегънете от всички страни като плик.
- Оставете го отново да почине още половин час.
- През това време си пригответе ратанчето за втасване и го поръсете с необходимото количество брашно.
- Обърнете го със сгънатата част върху плота и го оформете на топка.
- Поставете го във формичката за втасване и го покрийте с фолио.
- Оставете тестото за още един час на стайна температура, след което го сложете за дълъг престой в хладилника или в студена стая за поне 10 часа.






Ден втори:
- Когато тестото удвои размера си и леко пружинира при натиск, значи е готово за печене.
- Загрейте предварително фурната поне 25 мин на 250 градуса и печете според уреда с който разполагате.
- Аз пека в затворен съд (клош) 40 мин на 240 градуса, след което отварям капака и пека за още 5-7 мин за да излезе влагата.



Желая ви весело и щастливо печене!