Има един ден в годината, когато слънцето се застоява най-дълго над земята. Гледа я отгоре, любува ѝ се, радва се на хората, а лъчите му дават магичен заряд на билките и цветята. В този ден те придобиват вълшебна сила и имат свойството да лекуват хората и да им даряват здраве…
Ние българите вярваме, че този ден е магичен, тайнствен и много специален и го празнуваме като Еньов ден.
Освен всички ритуали, които го съпътстват и се възраждат с все по-голяма сила, на този ден хлябът също трябва да бъде специален, особено ако е замесен със свежи билки или подправки, попили от вълшебните слънчеви лъчи.
Рецептата, която ви предлагам създадох съвсем спонтанно, вдъхновенена от празника и символиката в него. Получи се чудесен, вкусен ароматен и омайващ хляб, който с радост споделям с вас.
Омесих го на ръка, като комбинирах три вида брашно (едно пълнозърнесто и две фино), а плънката направих изцяло по мой вкус, което, разбира се ви дава право да я промените както желаете.

Необходими продукти:
- 150 гр. брашно от пълнозърнест лимец
- 250 гр. брашно от фина спелта
- 100 гр. бяло брашно
- 3 яйца (един жълтък отделете за намазване)
- 200 гр. плодова закваска или квас
- 100 гр. кисело мляко
- 100 гр. прясно мляко
- 10 гр. сол
- 2 с.л. зехтин
- 20 гр. масло
За плънката:
- маслини Каламата
- свежа мащерка
- свеж розмарин
- по желание настъргано твърдо сирене (в случая Пармезан)
- няколко лъжички зехтин.
Начин на приготвяне:
- Пресейте добре и смесете трите вида брашно със солта.
- Направете кладенче и изсипете в него леко разбитите яйца, закваската, разтворена в прясното мляко, киселото мляко, зехтина и много мекото масло.
- Замесете меко и лепкаво тесто и го оставете да си почине за около половин час, покрито с кърпа или фолио.
- Премесете го отново леко с намазнени ръце и го оставете да си почине за половин час.
- След третото премесване ще забележите, че тестото вече е станало по-гладко и нежно. Оставете го на стайна температура, ако не е много топло в помещението (температурата да не надвишава 22 градуса) или го оставете за една нощ да пренощува в хладилник, както направих аз.

- На сутринта тестото е бухнало, меко и гладко.

- Извадете го на набрашнен плот, леко го прегънете от всички страни като се стараете да не го притискате много и го оставете за около 15 мин. да се стопли.

- Разделете тестото на 10 еднакви части и ги оформете в хубави кръгли топчета.

- Притиснете нежно с ръка всяко топче и в средата му сложете част от ароматната плъка.

- Затворете го, като прищипете добре краищата му от всички страни и започнете оформянето на хляба.
- Едно от топчетата оставете за център на хляба, а останалите оформете с ръка като се стремите с длан леко да го разточвате само от едната страна, както е показано на снимката.

- Подредете „лъчите“ около центъра, покрийте хляба с кърпа и го оставете да втаса на стайна температура за около 2-3 часа или до удвояване на обема.

- След като видимо е увеличил обема си, намажете всяка част от него с предварително разбит жълтък с малко зехтин и направете по един лек декоративен разрез на „лъчите“ с остро ножче.


- Поръсете централното топче със семена или лимецови ядки, както направих аз.

- Печете в предварително добре загрята на 200 градуса фурна за около 10 мин., след което намалете температурата на 180 градуса и допечете за още 30 мин или докато хлябът придобие приятен светло кафяв загар.
- Охладете го върху решетка и се насладете на този вкусен и красив Слънчев хляб!

Да ви е светло и слънчево в душите!
Успех!