Post Views: 2 290
Да, без никакви преувеличения ви казвам, че този хляб наистина е вълшебно вкусен!
От известно време той присъства ежедневно на трапезата ни и е неизменна част от менюто на цялото ни семейството. Само ароматите през различните сезони го променят и го карат да изглежда различен.
Днес ви представям неговата есенната версия или така, както обичам да го правя през този сезон на годината – с аромат на препечен сусам и гриловани орехи.
Този 100% пълнозърнест хляб се приготвя много лесно и е чудесна опция за тези, които нямат време и възможност да изпълнят всички процедури за направата на класически хляб с квас.
Освен това е много здравословен, заради пълнозърнестия си състав, без вреден глутен, заради липсата му в структурата на лимеца и лесно смилаем, заради бавния процес на втасване на тестото.
С две думи, много предимства и нито един недостатък!

За да е различен и неповторим всеки път, можете да добавяте разнообразни вкусове в него, използвайки любимите ви ядки, подправки и семена, така както вие обичате да ги съчетавате и както интуицията ви подсказва.
В тази рецепта споделям с вас моята любима комбинация от есени аромати, които прекрасно допълват характерния и неповторим вкус на лимеца.
За целта използвах готови, добре изпечени сусамови семена, леко гриловани орехи и ароматно сусамово олио – една чудесна и семпла комбинация, чийто аромат идеално се допълва с дъха на красивата и златна есен навън.
За да е пълна цветната картина, декорирах хлебчето с красиво листо от кленовия храст в градината, който в този сезон е обагрен в пленително червено.
Истинско есенно вълшебство!

Някои уточнения:
*Ако ви се струва много трудоемко разбъркването на тестото така, както го правя аз, можете да го омесите с ръка, като се стараете тя да е влажна, за да избегнете неприятно залепване по нея или да използвате стационарен миксер.
*Количеството вода, което посочвам в рецептата може да варира в зависимост от вида на брашното, което използвате, неговата хигроскопичност, едрина на смилане и други показатели. Ето защо ви съветвам да не следвате сляпо грамажа в рецептата, а да използвайте толкова вода, колкото ви подсказва тестото в ръцете ви.
*Формата за печене, която използвам в случая е с размери: Д/Ш/В 17/9/9
Необходими съставки за едно хлебче от около 750 грама:
- 350 гр пълнозърнесто брашно от лимец
- 250 мл вода + 20 мл допълнително
- 70 гр активен квас
- 9 гр сол + 20 мл вода
- 5-10 мл сусамово олио
- 10 гр изпечени сусамови семена
- 20 гр гриловани орехи
Начин на приготвяне:
- Отмерете 200 мл вода и я изсипете в купата за месене.
- Добавете активния квас и разбъркайте до хомогенност.
- Добавете цялото количество брашно и разбъркайте.
- Ако останат сухи части или сместа е много гъста, добавете от останалото количество вода по ваша преценка и разбъркайте добре.
- Направете кратка почивка от около 15 мин. докато брашното поеме добре водата.
- В края добавете солта с водата (ако има нужда от нея) и отново размесете всичко до хомогенност.
- Направете кратка почивка. През това време измийте и гриловайте леко орехите. Оставете ги да изстинат и ги нарежете на парченца.
- Добавете ги заедно със семената изпечен сусам и сусамовото олио и разбъркайте всичко или омесете с ръка много добре.
- Оберете страните на съда със силиконова шпатула и го покрийте с фолио и кърпа.
- Оставете тестото да престои на стайна температура за няколко часа или докато втаса и почти удвои обема си.
- Когато тестото е втасало го разбъркайте енергично с лъжица.
- Изсипете го във форма за печене, предварително намазана с мазнина и посипана с пълнозърнесто брашно и загладите повърхността му с върха на намокрена силиконова шпатула.
- Покрийте формата с фолио и оставете тестото отново да втаса и да удвои обема си.
- За целта можете да го оставите за няколко часа на стайна температура или на висок рафт в хладилника за една нощ (зависи от времето, с което разполагате).
- Когато е готово за печене, освен че видимо е изпълнило формата, по повърхността му ще забележите малки “кратерчета” или дупчици.
- Пълверизирайте го леко с вода и го декорирайте с ядки, семена, брашно или както ви харесва.
- Изпечете го в предварително загрята на 220 градуса С фурна през първите 20 Мин., след което намалете температурата на 180 градуса С и печете още поне 20 Мин.
- Извадете хляба от фурната, освободете го от формата и го огледайте дали е изпечен равномерно от всички страни.
- Ако ви се струва тежък и с бледи страни го върнете за още няколко мин във фурната.
- Ако е със златисти страни и лек, значи е готов.
*Напоследък открих, че ако завия веднага пълнозърнестия горещ хляб в кърпа и го оставя да изстине в нея, той запазва по-дълго време влажността и мекотата си.
- Ето защо ви препоръчвам веднага след като извадите готовото хлебче от фурната, да го завиете в чиста памучна кърпа и да го оставите да изстине напълно в нея.
- Ако не ви допада остатъчната влажността при този начин, оставете готовото хлебче върху решетка до пълното му изстиване и след това го завийте в кърпа за съхранението му.

Когато хлябът престои поне няколко часа се смята, че е узрял и готов да бъде споделен с любими хора и в приятна компания.


Всичко описано дотук съм заснела в кратко видео, което ще ви помогне да увенчаете усилията си с успех!
Насладете му се!
Желая ви успех!