Той е дъвчащ, ароматен и много вкусен!
Казва се „RUGBRØD“!
Ръжта е любовта и животът на северните народи и заради това те я обожават и приготвят хляба си предимно с нея.
Един от най-известните хлябове в Дания се казва „RUGBRØD“, в превод „Ръжен хляб“ и преди време имах възможността да го опитам, приготвен от белгийски пекар… Останах очарована от вкуса и ароматите в него, макар че имах известни предубеждения относно вкуса на северните хлябове.
Така естествено се зароди идеята да направя моя версия на „RUGBRØD“ и да я споделя с читателите на блога ми.
Оригиналната рецепта на този хляб включва натрошени зърна пшеница и ръж, ленено семе, тиквени и слънчогледови семки, ръжено и бяло брашно, квас, малцов сироп и сол.
Оказа се, че технологията му на приготвяне е много лесна и успехът почти винаги е гарантиран, стига да разполагаме с качествени продукти и жив квас.
Не се стърпях, разбира се и промених някои от съставките, като например натрошените зърна пшеница, замених със зърна овес и половината от количеството вода замених с тъмна белгийска бира „Leffe“.
Резултатът не закъсня – много вкусен, ароматен и различен за нас, българите хляб, който чудесно се съчетава с различни видове сирена, ядки и сладко и може да се използва като канапе за студени предястия или хапки.
А ето и моята рецепта:
Необходими продукти:
- 100 гр натрошени
- зърна ръж
- 100 гр натрошени
- зърна овес или пшеница
- 80 гр ленено семе
- 80 гр белени
- слънчогледови семки
- 50 гр тиквени семки
- 200 гр квас
- 300 гр тъмна бира Леф
- 180 гр вода
- 140 гр бяло полупълнозърнесто или фино брашно
- 140 гр ръжено пълнозърнесто (фино смляно) брашно
- 12 гр сол
- 1/2 сл малцов сироп
Обърнете внимание:
- Рецептата, която споделям е за един хляб от около 1300 гр или за два по 650 гр.
- Ако се притеснявате от влиянието на различните съставки в бирата върху действието на кваса, имате два варианта - да я замените с вода (както е в оригиналната рецепта) или да добавите кваса след първоначалното накисване на зърната (т.е. малко преди брашното).
- Относно малца: не го заменяйте с меласа, а се опитайте да си намерите малцов сироп или малцово брашно. Меласата променя по различен начин вкуса на хляба, докато малца придава невероятен карамелен вкус и прави хляба богат и наситен.
Начин на приготвяне:
- Натрошените зърна ръж и овес се слагат в купа, добавят се тиквените, слънчогледовите семки и лененото семе.
- Добавят се водата, бирата, кваса, сиропа от малц и всичко се разбърква много добре.
- Купата се покрива с фолио и се оставя на хладно да престои за около 6-8 часа, т.е. достатъчно време за да могат семената да поемат по-голямата част от течноста.




- Добавят се двата вида брашно и солта и се разбърква интензивно до получаването на хомогенна смес на ръка или с миксер.
- Разбъркването продължава около 5-7 мин., след което сместа отново се покрива с фолио и се оставя на хладно за една нощ (10-12 часа) или до удвояване на обема.



- Тестото отново се разбърква много добре и с помощта на лъжица се разпределя в предварително намаслена метална формичка за печене на кекс.
- Заглажда се с намокрена ръка или силиконова шпатула, а със сладкарска шпатула се правят шарки по повърхността.
- Покрива се с фолио и се оставя на стайна температура до удвояване на обема.




- Пече се 45-50 мин в педварително загрята на 180 градуса фурна, като при поставяне на хляба, фурната се напръсква обилно с вода.
- След определеното време, хлябът се изважда от фурната върху решетка,
освобождава се внимателно от формата и се връща отново във горещата, но вече изключена фурна за още 5-7 мин за да излезе остатъчната влага от него. - Охлажда се напълно върху решетка и се завива във фолио и кърпа за една нощ.




На другия ден е готов за консумация.
Може много леко да го стоплите на тостер, за да се “събудят” вкусовете му, а може да се консумира и така.
Успех!