Да, зная, че е странно предложението за съвсем черен хляб, но нали не обичам обикновените неща и още повече обикновения хляб, така че няма нищо чудно в днешното ми празнично предложение.
Празнично и необикновено е, защото днес става годинка от както осъществих идеята си да имам свое пространство в пространството, където да споделям голямата си страст – полезният хляб, вкусният хляб, онзи който е направен с любов, внимание и грижа. Този хляб, който събира хората и прави дома вълшебен и изпълнен с емоции и аромати, този, който сме забравили, но към който днес упорито вървим – хлябът на сърцето.
Идеята за хляб с активен въглен не е нова за мен, защото в интернет пространството от доста време витаят различни рецепти и интересни предложения, но аз просто чаках повод да осъществя своята. И както всичко в живота идва в точно определеното време, така и този хляб дойде тук и сега.
За свойствата на активния въглен се знае много и е изписано доста, но все пак ще се опитам накратко да изброя някои от тях.
С ролята си на природен абсорбатор, той действа пречистващо на организма, като го освобождава от натрупаните шлаки и токсини, подобрява действието на храносмилателната система и засилва метаболизма, подобрява състоянието на черния дроб, помага в борбата с различни видове алергии, астма, вирусни заболявания и много други. С две думи: природно чудо, което сега преоткриваме отново. Но все пак, ако решите да пробвате този хляб, потърсете и прочетете малко повече за неговото действие, ефектите му върху здравето на човека и някои особености при приемането му.
Моята рецепта е вдъхновена от това добре забравено старо природно чудо, и тъй като не познавам вкуса му (зная само, че е неутрален) реших да добавя сусамово брашно и да придам лека, но интересна сусамова нотка в хляба. Жълтият цвят е плод на естествен оцветител – златната куркума, за която напоследък също се пише много и чиито лечебни качества са известни още от древността.
Рецептата, която ще прочетете е изцяло създадена от мен и е съобразена с типовете и марките брашно, с които разполагам тук в Белгия.
Хидратацията на тестото е средно висока, но може да се наложи да добавите повече вода, тъй като различните марки брашно абсорбират по различен начин влагата.
Тук е мястото да уточня също, че наситеността на черния цвят зависи именно от по-високата хидратация на тестото, т.е. колкото по-хидратирано е тестото, толкова по-черно ще бъде черното в хляба.
Относно закваската, аз използвах студена закваска направо от хладилника, но ако нямате такава можете спокойно да си активирате кваса по познатия ви начин и да го използвате както обикновено.
Относно начина на замесване на тестото искам да уточня, че използвах миксер.
Необходими продукти:
- 300 гр. бяло пшенично брашно
- 150 гр. спелтово фино брашно
- 50 гр. сусамово брашно
- 340 гр. вода
- 100 гр. квас (моят е смес от полупълнозърнесто и пълнозърнесто брашно)
- 10 гр. сол + 20 гр. вода (солта е разтворена във тези 20 гр. вода)
- 1 с.л. зехтин
- 8 гр. пудра от активен въглен, разтворен в 16 гр. вода
- щипка куркума
Начин на приготвяне:
- Трите вида брашно се пресяват и смесват много добре.
- В цялото количество вода добавете цялото количество пресято брашно и омесете до хомогенна маса.
- Оставете сместа да почине за 30 минути, покрита с фолио или кърпа.
- Добавете кваса и отново омесете една -две минути докато квасът се поеме напълно от тестото.
- Добавете солта, разтворена в посоченото количество вода, зехтинът и отново месете около 6-8 минути на ниска скорост.
- В друг съд отделете около 200 гр. от тестото и го размесете с щедра щипка куркума докато добие хубав жълт цвят.
- Към основното тесто добавете предварително разтворения в посоченото количество вода активен въглен.
- Омесете го отново на ниска скорост за около 2-3 мин. и го прехвърлете в съд за втасване.
- Направете поне три разтягани и сгъвания през около час и на двете топки тесто, както е посочено на снимките, като се стараете да разтеглете нежно тестото и като не забравяте да измивате ръцете си след всяко разтягане. Това ще предотврати евентуално смесване на цветовете и те лесно могат да загубят част от наситеността си.






- Оставете двете топки тесто да втасат за около 8-9 часа или докато удвоят обема си на хладно място. Ако в помещението ви температурата надхвърля 20 градуса, по-добре сложете тестото в хладилник, като по този начин ще избегнете киселия му вкус след изпичане.


- След определеното време извадете тестото на работния плот (набрашнен), прегърнете го от всички страни и го оставете да си почине за около 20 мин. покрито с фолио или кърпа. Направете това и с двете топки тесто.
- След това внимателно притиснете тестото с ръце и го оформете в правилна кръгла форма. Нарежете жълтото тесто с нож или шпатула на еднакви осминки и ги разположете симетрично върху черното тесто.




- Започнете да прегъвате черното тесто, като се стремите при всяко прегъване покривайте една жълта осминка.
- Когато загънете всички жълти осминки, внимателно с две ръце съберете тестото, обърнете го и с помощта на шпатула лекичко го оформете на топка.




- Сложете го в кошничка за втасване, добре завито и го оставете на стайна температура за първите 2 часа, след което го преместете в хладилник.
- Когато тестото удвои обема си и пружинира при натиск, се подгответе за печене.




- Обърнете тестото внимателно върху тавичка, застлана с хартия за печене и направете няколко разреза върху него с помощта на остър нож.
- Загрейте фурната на 240 градуса С и сложете тавичката с тестото. Напръскайте обилно стените на фурната с вода или сложете няколко бучки лед в предварително загрята купичка на дъното на фурната. Това ще образува пара, която ще направи коричката на хляба хрупкава, а вътрешността му мека и пухкава. Не слагайте тава с вода под съда, в който печете, за да не остане долната кора на хляба бяла и недопечена.
- Печете 15 мин. на тази температура, намалете на 190 градуса С и допечете за още около 35 мин.
- Когато хлябът е готов го оставете да изстине върху решетка за минимум 2 часа.



Примерна таблица за разпределение на времето:
Ден първи:
- 21.00 – часа – смесване на трите вида брашно с водата (Автолиза) и почивка 30 мин.
- 21.30 – часа – добавяне на кваса, солта, зехтина и активния въглен
- 21.45 – часа – първо сгъване и разтягане на тестото
- 22.45 – часа – второ сгъване и разтягане на тестото
- 23.45 – часа – трето сгъване и разтягане на тестото
- Почивка за през нощта на хладно
Ден втори:
- 08.00 – часа – изваждане на тестото на работния плот. Първо сгъване и почивка за 20 минути
- 08.20 – часа – оформяне на тестото за печене и почивка на стайна температура за 2 часа
- 10.20 – часа – преместване на тестото в хладилник
- 12.30 – часа – подготовка и печене на тестото
Насладете се на този много вкусен и красив хляб и не забравяйте, че хлябът е щастие, любов и топлина!
Обичайте го!
Успех на всички!